Pętla motoryczna czy kostka edukacyjna? Zabawki dla niemowląt, które warto kupić.

| 0 Komentarzy
Wspieranie rozwoju Dziecka od małego jest oczywiste dla każdego Rodzica.

Ale nie każdy wie, że Niemowlę może czerpać naukę nawet z najbardziej niepozornej zabawy. Nie potrzebuje też ciągłego kontaktu z Dorosłym i stałego komentowania przez Niego otaczającego świata. Czasem potrzebuje też chwili dla siebie i… swoich zabawek. A by ten czas był dobrze wykorzystany, warto wybierać mądre zabawki.

Zabawki dla niemowląt - na co zwrocić uwagę?

Jak często można spotkać się ze stwierdzeniem „A czego taki Maluch może potrzebować”? Otóż – zbyt często. Maluch, który wchodzi w okres niemowlęcy, ma umysł chłonny jak gąbka, jest bardzo ciekawski, złakniony wiedzy i poznawania świata. Oczywiście wszystko na odpowiednim poziomie, a więc wedle swoich potrzeb – zwraca uwagę na zmieniający się obraz, kolory, których jeszcze nie poznaje, dźwięki, szelesty, proste związki przyczynowo-skutkowe. I właśnie takie zabawki warto wybierać – te, które będą aktywowały młodziutki intelekt, ale zarazem nie będą go obciążały zbędnymi informacjami.  Niemowlę nie potrzebuje np. grających określone melodie zabawek. O wiele lepsze są dla niego zabawki, które szeleszczą, zapiszczą podczas naciskania czy też mają w sobie odgłos „przelewania” (coś w stylu rury deszczowej), czy odgłosy zwierząt, a więc proste, lekkie dźwięki, o których wydobycie musi się postarać, np. naciskając odpowiedni guzik. Nie potrzebuje też zabawek w stylu stroboskopów, które świecą milionem światełek.  Mogą się wydawać atrakcyjne, kolorowe, ale w efekcie nie tylko męczą oczy, ale też nie pozwalają się na niczym skupić. Warto więc postarać się o coś, co np. odbija naturalne światło, czyli coś w stylu lustrzanej powłoki.  Ciekawym pomysłem na zabawki edukacyjne są wszelkiego rodzaju przekładanki i sortery, w których trzeba się troszkę wysilić, by osiągnąć efekt. 

Należy pamiętać, że rozwój Dziecka w pierwszych latach życia w dużej mierze przebiega poprzez zabawę. Ważna jest zarówno ta, która wymaga interakcji z innymi ludźmi, jak i samodzielna. Ważne jest, by zapewniać Dziecku różnorodne rodzaje zabaw, by motoryka mała i duża mogły się równocześnie rozwijać na tym samym poziomie.  Na szczęście na rynku nie brakuje ciekawych zabawek, którymi można wspomóc rozwój Dziecka, a przy okazji zapewnić mu chwile atrakcyjnej zabawy.

Kostka edukacyjna - czy warto kupić?

To prosta, ale bardzo ciekawa zabawka. Jak sama nazwa wskazuje, ma kształt kostki (choć może być też np. sześcian), na ściankach której znajdują się różnego rodzaju zadania logiczno-sprawnościowe. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę to zabawka dla najmłodszych Dzieci, które zaczynają rozpoznawać kolory czy kształty, powoli zaczynają kojarzyć ze sobą pasujące elementy, potrafią coś nacisnąć czy przekręcić. Łatwo się więc domyślić, że to idealna zabawka, żeby mała motoryka mogła być w pełni ćwiczona.

Polecane kostkie edukacyjne

Najczęściej kostki edukacyjne mają sorter – zabawkę, która polega na przekładaniu figur (geometrycznych, zwierzątek itp.) przez otwory o tym samym kształcie. Mogą one przechodzić na wylot, lub też mieć formę układanki. Kształty mogą mieć różne kolory, które także w jakiś sposób trzeba dopasowywać. Często też można na kostkach zobaczyć zegar, którego przekręcane wskazówki dobrze ćwiczą chwyt lub różnego rodzaju układanki do przekręcania czy odwracania. Ciekawym elementem kostek edukacyjnych są labirynty – proste, z przyczepianymi guzikami, które należy przeprowadzić po odpowiednim torze. Oczywiście, niektóre z zabawek posiadają także wbudowane panele dźwiękowe, np. z odgłosami zwierząt. Kostki mogą być plastikowe lub drewniane. Zawsze są kolorowe – dla większego zróżnicowania zazwyczaj każda ze ścian oraz dodatki mają inne kolory.

Innym rodzajem kostek edukacyjnych są proste kostki z obrazkami, np. zwierzątek i ich nazwami. Mogą służyć prostej zabawie na szukanie odpowiedniego obrazka.

Pętla motoryczna - co to?

Drugą bardzo ciekawą propozycją na zabawkę edukacyjną jest pętla motoryczna. To nic innego jak przekładanie przedmiotów z jednego miejsca na drugie po „pętli” – drodze powyginanej w różne strony. Zabawka może jednak przybierać różne formy – albo klasycznej pętli, z kolorowymi koralikami, albo też może mieć określony charakter, np. wiejskiego labiryntu, w którym trzeba przekładać zwierzątka lub też ruchu drogowego, z samochodzikami i znakami.  Pętla może mieć klasyczną, prostą podstawkę, przez co stabilnie stoi w miejscu lub tez kółka, dzięki którym Maluch będzie mógł ją za sobą ciągnąć. Każda zabawka charakteryzuje się atrakcyjną, żywą kolorystyką, zazwyczaj jest też zrobiona z drewna i metalu. Obłe kształty oraz wielkość dopasowana do małych rączek sprawia, że pętla motoryczna doskonale będzie ćwiczyła zdolności manualne i cierpliwość, będzie prosta – wszystko płynnie działa -  i przyjemna w obsłudze. To, czego Maluch może się nauczyć przy pętli motorycznej – podobnie jak w przypadku kostki edukacyjnej -  to zdolność chwytania, precyzja i cierpliwość oraz logiczne myślenie.

Polecane pętle motoryczne

Myśląc o zabawkach edukacyjnych, nie powinno się mieć na uwadze wyłącznie nauki. Ważna jest także zabawa, dlatego należy wybierać przedmioty dostosowane do wieku i nie kierować się myślą, by z kilkumiesięcznego Malucha zrobić Einsteina. Siła tkwi w prostocie, prostych zabawkach, które dla Dorosłych mogą się wydawać banalne, ale dla Maluszka są solidną, wielopłaszczyznową nauką połączoną ze świetną zabawą.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.